Pomoc, instrukcje i dokumenty informacyjne

Poradnik dla wyborcy

Czas wyborów

Wybory to okres, w którym podejmowane są ważne decyzje dotyczące przyszłości państwa. Decydują się  losy wszystkich mieszkańców dlatego warto aby nasi przedsawiciele we władzach publicznych mogli wyjść naprzeciw swoim wyborcom. Zjednoczona.pl to stona, która ma ułatwić w procesie podejmowania decyzji wyborczych. To właśnie tu można dowiedzieć się, kto jakie prezentuje poglądy i jaki program wyborczy proponuje w najbliższej kadencji. Kandydaci nie muszą być "anonimowi" ale mogą pokazać się wyborcom oferując swoją pracę na rzecz naszego społeczeństwa.

 

Jak znaleźć swojego kandydata?

W pierwszej kolejności należy wybrać gminę, w której będziemy głosować. Każdy może przeglądnąć listę kandydatów wchodząc kolejno w mapy wojewódzkie, powiatowe i gminne. Na końcu może także określić okręg wyborczy, do którego przynależy (w przypadku kandydatów do Rady Gminy). Na listach w poszczególnych gminach znajdują się wyszczególnieni kandydaci. Klikając można wejść na konkretną kandydaturę i przeglądnąć oferowany przez tą osobę program wyborczy. 

 

Profile kandydatów w wyborach

Kandydaci mogą przygotować swoje profile i zaprezentować je swoim wyborcom. Warto wnikliwie przeanalizować profil kandydata jak również wspierać jego kandydaturę. 

 

Czy można pomóc?

Jeżeli profil kandydata wywarł pozytywne wrażenie warto takiej osobie pomóc w uzyskaniu stanowiska, na które się ubiega. Można tego dokonać na kilka sposobów. W pierwszej kolejności warto udostępnić miejsce gdzie kandydat bedzie mógł umieścić swoją reklamę, np. ścianę swojego budynku, ogrodzenie, balkon. Można także zaoferować rozpowszechnianie plakatów i ulotek. Inną formą przydatnej pomocy jest udzielenie poparcia. Należy zarejestrować (nieodpłatne) konto na naszej stronie a następnie kliknąć na link w profilu kandydata "Udziel poparcia". Poparcie swoje możesz w każdej chwili wycofać; możesz również napisać krótką referencję. Warto także przekazać jakąś formę wsparacia finansowego aby osoba przez nas popierana miała środki na prowadzenie kampani wyborczej. Aby udzielić którejś z tych form poparcia wejdź na profil kandydata i kliknij na linki znajdujące się pod funkcją "Wsparcie". Jeżeli masz założone konto na facebooku poleć na nim kandydata, którego wspierasz. Wystarczy, że klikniesz na pasku szybkiego uruchamiania ikonkę "poleć". Będzie to korzystnie wpływało na postrzeganiej Twojego kandydata.

 

Zadaj pytanie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś od kandydata możesz napisać do niego bezpośrednio (funkcja "Napisz") lub zadać pytanie publiczne ("Wypowiedzi i dyskusje"). Możesz również brać udział w dyskusji komentując wszystkie wypowiedzi. Aby móc przejawić aktywność musisz zarejestrować konto.

 

Napisz artykuł

Jeżeli masz jakieś przemyślenia - napisz felieton, jeżeli zauważyłeś coś interesującego - przygotuj artykuł. Wystarczy się zarejestrować i dodać treść w zakładce "Moje artykuły i felietony". Napisaną publikację należy odpowiednio zlokalizować w swojej gminie. Artykuł bez podania lokalizacji pojawi się na głównej stronie po kliknięciu w zakładkę Informacje.

 

Nagraj film i dodaj go do artykułu

Jeżeli chcesz możesz przygotować film i dodać go do artykułu. Wystarczy, że umieścisz go w serwisie youtube i wkleisz link: "udostępnij". UWAGA: nie działa link wklejony z paska adresu. Musi być dodany link znajdujący się pod filmem yuotube "udostęnij". Swoim nagraniem możesz również komentować czyjeś wypowiedzi. W tym przypadku klikamy na "skomentuj" a następnie wklejamy link z youtube "udostępnij".